System dźwiękowej sygnalizacji ostrzegawczej

Systemy dźwiękowej sygnalizacji ostrzegawczej znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Mają za zadanie nadawać komunikaty głosowe w przypadku niebezpieczeństwa (np. pożar) lub służą do puszczania muzyki i reklam w marketach. Gdzie DSO jest wykorzystywane? Jakie wymogi są związane z obsługą systemu? Jakie plusy ma wdrożenie systemu? O czym warto pamiętać? 

Konieczność stosowania DSO 

Warto zauważyć, że przepisy prawne wskazują, w jakich miejscach konieczne jest wykorzystanie systemu dźwiękowej sygnalizacji ostrzegawczej. Rozporządzenie wskazuje następujące obiekty: 

  • Budynki wystawowe i handlowe, 
  • Teatry i kina (o liczbie miejsc większej niż 600), 
  • Sale sportowe i widowiskowe (liczba miejsc powyżej 1500), 
  • Sanatoria i szpitale, z liczbą łózek większą niż 200, 
  • Budynki użyteczności publicznej wysokie i wysokościowej 
  • Stacje kolei podziemnych i stacje metra, 
  • Porty i dworce, gdzie przebywać może jednocześnie więcej niż 500 osób. 

Nie zapominajmy o tym, że system zamontować można także w innym budowlach, co zależy od potrzeb inwestora.  

Wysokie wymogi odnośnie DSO 

Wskazano także wysokie wymagania, jakie dotyczą projektowania, instalacji i obsługi systemów DSO. Chodzi tutaj głównie o zapewnienie możliwości pracy w awaryjnych warunkach, przykładowo przy braku zasilania podstawowego. Kolejną kwestią jest przekazywanie ważnych informacji zgodnie z priorytetami – najważniejszy jest mikrofon strażaka, na końcu podkład muzyczny. DSO musi dawać gwarancję niezawodności w sytuacjach trudnych, przy czym ważna jest także odporność na oddziaływanie czynników z zewnątrz. System powinien być poddawany ciągłemu monitorowaniu jego podzespołów (wzmacniacze, kontrolery, mikrofony, linie, głośnikowe), co pozwoli zachować trwałość i niezawodną pracę w razie pożaru.  

Podsumowując, warto stwierdzić, że DSO pozwala alarmować ludność w sytuacjach kryzysowych. Ponadto, skorzystać można z nadawania innych ważnych informacji głosowych, czy też odtwarzania muzyki w obiektach o sporej powierzchni.